Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy REMBERTÓW m.st. Warszawy

book
bookbook

Śmierć to udręka

Tytuł oryginału: : "Al-mawt ʻamal shaq ".
Tytuł przekładu: : "Mort est une corvée ".

Autor: Chalifa, Chalid
Zacięta, absurdalna walka toczona w koszmarze syryjskiej wojny domowejNowa powieść największego kronikarza katastrofalnej wojny w Syrii: historia trojga zwykłych ludzi, którzy muszą zmierzyć się z tragedią, uzbrojeni w niewiele więcej niż własną determinację.Abdellatif umiera spokojnie w szpitalnym łóżku w Damaszku, mieście kontrolowanym przez reżim Assada. Jego ostatnim życzeniem, którego wykonanie

powierza najmłodszemu synowi Bulbulowi, jest zostanie pochowanym w rodzinnym grobowcu w Anabiyi, wiosce, z której pochodzi ich rodzina. Choć Abdellatif nie był idealnym ojcem, a Bulbul przed laty zerwał kontakt z rodzeństwem, mężczyźnie udaje się przekonać starszego brata, Husseina, i siostrę, Fatimę, by wraz z ciałem ojca udali się w podróż do Anabijji - w końcu to tylko dwie godziny jazdy samochodem.Jest tylko jeden problem: Syria jest sparaliżowana wojną, a Anabijja leży w regionie Aleppo, pozostającym pod wpływem buntowników i frakcji ekstremistów.Krajobraz dzieciństwa stał się nagle labiryntem okopów i terenem śmiertelnego niebezpieczeństwa. Decyzja rodzeństwa, by odłożyć na bok dzielące ich różnice i uszanować ostatnie życzenie ojca, szybko przeobraża się z drobnej sprawy w walkę o życie. Abdellatif zaangażował się w działalność rewolucyjną, doprowadzając do wydania na siebie nakazu aresztu - dokumentu, który nie wygasa nawet po jego śmierci. Podróżując przez nękaną wojną Syrię, Bulbul wraz z rodzeństwem podąża także szlakiem własnych wspomnień."Genialna powieść drogi przypominająca Kiedy umieram Faulknera, lecz rozgrywająca się w samym środku najbrutalniejszej wojny domowej w dziejach świata". - The Wall Street Journal.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Chalid Chalifa ; z języka francuskiego przełożyła Bożena Sęk.
Hasła:Dyktatura (ustrój)
Rodzina
Trauma
Wojna domowa w Syrii (2011- )
Syria
Powieść
Literatura syryjska
Adres wydawniczy:Katowice : Sonia Draga, 2019.
Opis fizyczny:184, [3] strony ; 21 cm.
Uwagi:Publikacja otrzymała wsparcie Sharjah International Book Fair Translation Grant Fund. Tytuł francuski : La mort est une corvée. Tekst tłumaczony z języka francuskiego, oryginał w języku syryjskim.
Forma gatunek:Książki. Proza.
Powstanie dzieła:2015 r.
Twórcy:Sęk, Bożena. Tłumaczenie

Odbiorcy:Dorośli.
Powiązane zestawienia:Powieść i opowiadanie psychologiczne
Powieść i opowiadanie społeczno-obyczajowe
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 55
ul. Gawędziarzy 8

Sygnatura: 821-3 syryj.
Numer inw.: 53565
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowek


Nowości z działu Psychologiczna:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.