Sławę Andersa tworzyły okoliczności historyczne. Był polskim generałem i patriotą, który doskonale znał język rosyjski i sowiecką mentalność. Nikt inny tak skutecznie nie mógłby ograć niezmiernie przebiegłego Stalina i wykorzystać krótko trwającą koniunkturę dla wyprowadzenia z ZSRR nie tylko Wojska Polskiego ale również całej rzeszy cywilów, w tym znacznej ilości dzieci. Wywiódł z nieludzkiej ziemi tysiące ludzi, którym groziła zagłada. Paradoksem jest to, że w Polsce nie opublikowano dotąd żadnej pełnej i wszechstronnie udokumentowanej monografii o Generale Władysławie Andersie. Nadal trzeba szukać odpowiedzi na wiele pytań. W jakich warunkach ukształtowała się jego osobowość? Czy świadomie tworzył polską historię, czy był tylko tej historii dosyć przypadkowym narzędziem? Czy był przede wszystkim żołnierzem i zdolnym dowódcą wysokiego szczebla, czy także politykiem realizującym własne pomysły i programy? Niniejsza książka stanowi próbę odpowiedzi na te i inne pytania.
WYKONAWCY:
Czyta Maciej G?siorek.
WYMAGANIA SYSTEMOWE:
Nagranie w formacie mp3.
UWAGI:
Czas trwania: 4 godz. 13 min. Oznaczenia odpowiedzialności: Antoni Lenkiewicz.
Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki i wielu innych uczonych tworzyło w latach międzywojennych tzw. lwowską szkołę matematyczną. Współpracując ze sobą, bądź rywalizując, przeciwstawiając matematykom z Warszawy i Krakowa, dokonali wielu odkryć, zdobyli sławę, zaszczyty i zrobili międzynarodowe kariery wykładowców, a Ulam został współtwórcą pierwszej bomby atomowej. Ich burzliwe losy, osiągnięcia, kariery naukowe i pozanaukowe, dramatyczne dzieje kończące się w wielu przypadkach śmiercią od kul hitlerowskich okupantów, opisuje Urbanek na tle zmieniającego się życia politycznego i kulturalnego Polski w czasie dwudziestolecia międzywojennego, w trakcie i po II wojnie światowej.
WYKONAWCY:
Czyta: Maciej Kowalik.
WYMAGANIA SYSTEMOWE:
Nagranie w formacie mp3.
UWAGI:
Nagranie na podstawie edycji książkowej: Warszawa : Iskry, 2014. Oznaczenia odpowiedzialności: Mariusz Urbanek.
Jak wyglądało życie prominentów "złotej dekady" Gierka?
Kim był "krwawy Maciej"? Jakie rodzinne sekrety skrywa historia życia pierwszego sekretarza?
Nie milkną kontrowersje wokół osoby Edwarda Gierka. Czy był mężem opatrznościowym, budowniczym "drugiej Polski", czy może twórcą atrapy dobrobytu, który wraz ze swoją ekipą pławił się w luksusie i chętnie korzystał z uroków władzy? O PRL-owskich prominentach plotkowano dużo i chętnie. Niewielu bowiem było w stanie oprzeć się niewątpliwym przywilejom, jakie daje władza.
Iwona Kienzler przybliża czytelnikom losy Edwarda Gierka, oraz najbliższych współpracowników. Jeżeli chcesz się przekonać, jaki obraz pierwszego sekretarza wyłania się z tej opowieści, sięgnij po najnowszą książkę autorki bestsellerowych biografii.
Komu Polki zawdzięczają wiedzę o orgazmie? Przed kim modele i modelki rozbierali się, nie tylko do pozowania? Kim była założycielka międzynarodowej firmy-imperium, nazywanej "polską mafią"? "Gorszycielki" to książka o kobietach śmiałych i nieprzeciętnych. Takich, które wyłamywały się z ogólnie przyjętych norm, które głośno mówiły to, o czym inni tylko myśleli. Skandalistki? Emancypantki? Karierowiczki? A może po prostu dziewczyny, które miały odwagę wziąć sprawy w swoje ręce i żyć na własnych warunkach? Jarosław Molenda, znany pisarz i publicysta, przybliża losy Polek, które łamały tabu i konwenanse: kobiet inteligentnych i przedsiębiorczych, z przytupem wkraczających w świat zarezerwowany do tej pory dla mężczyzn. W książce m.in. o Zapolskiej, Rubinstein, Stryjeńskiej, Łempickiej, Wisłockiej.
Pozostaje w cieniu Wandy Rutkiewicz. Gdyby jednak w latach siedemdziesiątych XX wieku nie odmówiono jej wydania paszportu, może historia polskiego himalaizmu potoczyłaby się zupełnie inaczej.
Żyła darowanym życiem. Jako dziecko cudownie ocalała podczas bombardowania Warszawy ochroniona przez "namiot" utworzony z zawalonych ścian rodzinnego domu. Czterdzieści trzy lata później, w czasie kobiecej wyprawy na K2, najtrudniejszy z ośmiotysięczników, po dotarciu do II obozu wchodzi do namiotu i nie nawiązuje kolejnego połączenia z bazą. Umiera.
WYKONAWCY:
Czyta Maria Seweryn.
WYMAGANIA SYSTEMOWE:
Nagranie w formacie mp3.
UWAGI:
Indeks. Oznaczenia odpowiedzialności: Anna Kamińska.
Prezentowana książka wyrosła z zainteresowania problematyką zdrady i kwestią granic kompromisu dopuszczalnego w działalności politycznej. Autor spróbował prześledzić działalność jednego z wyróżniających się polityków polskich końca XVIII w., który - wolny od podejrzeń o korupcję - godził się na uczestnictwo we władzach państwa drastycznie pozbawionego suwerenności, uważając, że nawet w tak niekorzystnych warunkach można działać na rzecz dobra wspólnego. Książka wprowadza w krąg wyborów politycznych, przed którymi stali Polacy we wciąż żywo dyskutowanym okresie schyłku XVIII w.
Romanse, skandale, których nie udało się ukryć, dwie niezawinione śmierci, rodzinne tajemnice, ujawnione po latach nigdy dotąd niepublikowane listy, nieznane fakty. Rodzina Kossaków w innym świetle. Dwa domy: Górki Wielkie, w których rozlicza się z mijającym życiem znana pisarka Zofia Kossak-Szczucka-Szatkowska, i Kossakówka w Krakowie. Dwie rodziny braci bliźniaków. Ich dramat, upadek, ale i to, co przetrwało ponad upadkiem. Zatrzymani w kadrze, kiedy tańczyli białego mazura, ostatni taniec nad ranem.