Pragniesz być najlepszą żoną, matką, przyjaciółką, pracowniczką? Nie potrafisz wyznaczyć granic otoczeniu i bierzesz na swoje barki zbyt dużo obowiązków, myśli, relacji, przez co nie masz czasu, aby być sama ze sobą i po porostu cieszyć się życiem? Jeśli na chociaż jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco, ta książka jest właśnie dla Ciebie! "Dbałość. O komunikowaniu swoich potrzeb, stawianiu granic i wolności bycia sobą" to obszerny przewodnik napisany przez jedną z najbardziej wpływowych psychoterapeutek w Stanach Zjednoczonych, Nedrę Glover Tawwab.
Praktyczny, użyteczny, pełen przykładów poradnik o tym, jak nie brać na siebie zbyt dużo. Często zmusza nas do tego paraliżujący strach przed reakcją otoczenia na wyznaczanie granic i poczucie winy przy wprowadzaniu zmian w relacjach. Konsekwencją może być doznanie wypalenia, zniechęcenia, rosnący poziom stresu, gonitwa myśli i poczucie przytłoczenia.
To życie może jednak wyglądać zupełnie inaczej!
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Nedra Glover Tawwab ; [przekład: Stanisław Bończyk].
Każdy rodzic wie, że krzyk wpływa destrukcyjnie na dzieci. Ale też na krzyczących rodziców. Jednak w sytuacji dużego stresu czy zmęczenia emocje niejednokrotnie biorą górę nad rozsądkiem. Jeannine Mik i Sandra Teml-Jetter, autorki "Mamo, nie krzycz", podpowiadają, jak nie wpaść w pułapkę szkodliwych schematów postępowania. Dzięki tej książce każdy rodzic zdoła wzmocnić swoją relację z dzieckiem i poprawić metody wychowawcze, nauczy się także właściwie reagować w trudnych sytuacjach.
UWAGI:
Na okładce podtytuł: jak nie ulegać złości w relacjach z dzieckiem. Bibliografia na stronach 213-216. Oznaczenia odpowiedzialności: Jeannine Mik, [>>] Sandra Teml-Jetter ; [przekład: Małgorzata Chudzik].
Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku : 7 cech, które warto rozwijać Tytuł oryginału: "Thrivers : the surprising reasons why some kids struggle and others shine,". "7 cech, które warto rozwijać " "Siedem cech, które warto rozwijać "
Książka dr Borby ukoi niejeden rodzicielski niepokój o to, co zrobić, żeby wychować zdrowe, szczęśliwe i odnoszące w życiu sukcesy. Niesie optymistyczne przesłanie, że możliwe jest nauczenie dziecka empatii czy optymizmu, że nigdy nie jest za późno, żeby wyrosło na spełnionego dorosłego. Autorka wprowadza rozróżnienie między dziećmi nastawionymi na oceny i testy, a tymi, które mają szanse w pełni i swobodnie rozwinąć drzemiące w nich możliwości. Dr Borba uważa, że w XXI wieku stopnie czy wyniki testów wcale nie gwarantują odniesienia życiowego sukcesu, dlatego proponuje, żeby dla dobra dziecka, w procesie wychowawczym stawiać na rozwój siedmiu tzw. miękkich kompetencji, na: pewność siebie, empatię, samokontrolę, prawość, ciekawość, wytrwałość i optymizm. Dzieci skoncentrowane na tym, aby dobrze wypaść na egzaminach, są zestresowane, przemęczone i nieszczęśliwe. Mają problemy psychologiczne, często zmagają się z depresją i stanami lękowymi. Czują się puste w środku, choć na zewnątrz lśnią na licznych kursach i zajęciach dodatkowych, które dobrze wypadają w CV.
O emocjach mówi się dużo i często. Większość osób ma trudności w rozpoznawaniu i regulowaniu emocji. Czują się przytłoczeni i zalewani uczuciami albo przeciwnie, deklarują, że nie czują nic. Autorka, psycholożka i mediatorka, podejmuje w książce poniższe zagadnienia:funkcjonowanie mózgu i biologiczne uwarunkowania związane z tworzeniem się emocjikształtowanie się emocji w procesie rozwoju dziecka i nastolatkawpływ procesów wychowawczych na emocjerozpoznawanie swoich emocji (duża grupa osób ma trudności w ich nazywaniu)sposoby radzenia sobie z poszczególnymi trudnymi emocjami (strach i lęk, bezsilność, złość)rozumienie swoich uczuć - odróżnianie zakochania, miłości, związaniasposoby radzenia sobie z sytuacjami, które są efektem naszych trudności emocjonalnychpostępowanie wobec zachowań innych osób wywołujących silne emocje czyli np. nauka stawiania granic, ale także udzielanie wsparcia, rozmowazwiązek emocji z ciałemzdrowe wyrażania emocjirozwiązywanie kryzysów emocjonalnychW publikacji znalazło się sporo praktycznych zadań i ćwiczeń, które pozwalają zapoznać się z materiałem poprzez doświadczanie. Autorka przytacza również historie pacjentów oraz przykłady z własnego życia, co pozwala zobrazować przedstawiany problem.
UWAGI:
Na okładce: psycho.inspiracje. Bibliografia, netografia na stronach 251-[253]. Oznaczenia odpowiedzialności: Olga Daliga.
Problem przemęczenia dotyka nie tylko szefów na najwyższym szczeblu zarządzania, ale też matki na urlopie macierzyńskim, przedsiębiorców, nauczycieli i zwykłych pracowników. Matthias Marquardt leczył wielu pacjentów i orzeka, że przemęczenie i wypalenie zawodowe to choroby dzisiejszych czasów i pokazuje, jak sobie z nimi radzić.
UWAGI:
Bibliografia na stronach 314-[319]. Oznaczenia odpowiedzialności: Matthias Marquardt ; [przekład: Małgorzata Chudzik].
Duet autorski popularnej książki "Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie" proponuje kolejną książkę pomagającą wejść na drogę pozytywnej zmiany. W tej książce autorki zajęły się poczuciem wstydu, który podobnie jak krytyk wewnętrzny, działa destrukcyjnie na poczucie własnej wartości i blokuje nas przed lepszym życiem. Wiedza, którą się podzieliły pomaga uwolnić się i rozwinąć skrzydła.
Anglia, koniec lat 20. ubiegłego wieku. Sebastian Barnack, siedemnastoletni uczeń, a zarazem zakompleksiony poeta, skonfliktowany z ojcem - antyfaszystowskim działaczem politycznym - wyjeżdża na wakacje do Florencji zaproszony przez stryja Eustace’a, zamożnego hedonistę, ateistę i konesera sztuki. Ma tam romans ze starszą od siebie kobietą, poznaje też Brunona Rontiniego, "filozofa wieczystego", pod którego wpływem doznaje głębokiej przemiany duchowej. Tymczasem Eustace umiera na zawał serca, stając się duchem. Poznajemy jego pośmiertne doświadczenia i rozpaczliwe próby nawiązania kontaktu z żyjącymi. To przypowieść moralna o współzależności całego świata i o tym, że wszystkie ludzkie czyny mają dalekosiężne konsekwencje. Ale też powieść o sztuce życia i sztuce umierania, o dorastaniu i rozwoju wewnętrznym - jednocześnie traktat filozoficzny, otwierający mistyczny i psychodeliczny okres w twórczości autora Nowego wspaniałego świata. "Pasjonujące, bo napisane z ogromnym talentem. . Przejmująco dojrzałe dokonanie literackie." Tomasz Mann
Jest rok 1939, w Hiszpanii wojskom generała Franco właśnie udało się zdobyć stolicę Katalonii, a na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych diaboliczny cynik dr Obispo poszukuje cudownego środka przedłużającego w nieskończoność ludzkie życie. Pracuje na zlecenie multimilionera Jo Stoyte`a, którego obsesją jest nieśmiertelność i gromadzenie światowych arcydzieł dawnej sztuki. Ich wspólną kochanką jest piękna Virginia Maunciple, obsesyjnie uzależniona od seksu. Filozoficzne rozważania pana Proptera, dawnego kolegi szkolnego Stoyte`a, wyrażają poglądy autora, które wywarły głęboki wpływ na kontrkulturę lat 60. ubiegłego stulecia. Opowieść o pogoni za nieosiągalnym szczęściem, o zdradzie, miłości i obsesyjnym pożądaniu - również o ścieżkach wiodących ku Bogu - dotyka współczesnej kondycji człowieka i świata.