W książce znajdziemy opisy i zdjęcia m.in. kołatek, drumli, harmonii ( to idiofony), bębnów (membranofony), skrzypiec diabelskich, cymbałów (to chordofony), oraz piszczałek, dud wielkopolskich, kozłów weselnych, klarnetów, kornetów, puzonów i waltorni (to aerofony). Niektóre z tych instrumentów obecnie są wykorzystywane w muzyce klasycznej czy jazzowej.
UWAGI:
Bibliogr. s. [218-221]. Oznaczenia odpowiedzialności: Aneta I. Oborny.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Książka poświęcona jest polskim zwyczajom i obrzędom związanym ze świętami obchodzonymi w cyklu rocznym, w stałych, powtarzających się terminach, utrwalonych nie tylko na kartach kalendarzy, ale także w świadomości społecznej i kulturze polskiej.Na kartach tej książki Czytelnik znajdzie informacje o towarzyszących zwyczajom i obrzędom wierzeniach, legendach, wróżbach, przysłowiach, porzekadłach i anegdotach, pozna bliżej typowe, oryginalne akcesoria świąteczne i obrzędowe.
UWAGI:
Bibliogr. s. 273.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Bogato ilustrowana książka skierowana jest do dzieci w wieku szkolnym. Autorka, etnograf z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie opisuje zwyczaje i tradycje w Polsce od Nowego Roku do Sylwestra. Oprócz znanych obrzędów związanych z Bożym Narodzeniem, Wielkanocą czy Bożym Ciałem Czytelnicy znajdą też opis Święta Trzech Króli, andrzejków, walentynek, a nawet halloween. Forma pytań i odpowiedzi w prosty i ciekawy sposób przybliża zaczarowany świat polskich świąt i tradycyjnych obrzędów.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
W archaicznej kulturze wierzono, że o ludzkim losie decydują planety, żywioły, czy zjawiska atmosferyczne. Dlatego ważnym momentom życia towarzyszyły magiczne obrzędy, których celem było zapewnienie bezpieczeństwa i szczęścia.Książka wprowadza czytelnika w polską kulturę ludową, w której pierwotna wizja świata została zdominowana przez chrześcijaństwo. Do tradycyjnych obrzędów i zwyczajów wprowadzono sacrum, a pradawne wyobrażenia otrzymały nową, chrześcijańską interpretację. Odtąd remedium na przeciwności losu stały się "znaki wiary" (święcone rośliny, świece, itp.), dewocjonalia, a przede wszystkim modlitwa.W publikacji znajdziemy zdumiewające opowieści o nieuchronnie odchodzących w przeszłość elementach rodzimej kultury, które są częścią naszej tożsamości.Urszula Janicka-Krzywda, pochodząca z Zawoi etnografka, folklorystka i dziennikarka. Autorka wielu artykułów, rozpraw i książek głównie na temat kultury ludowej Karpat; w tym obrzędów, religijności ludowej, magii i wierzeń.
UWAGI:
Bibliogr. s. 303-307.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni