Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy REMBERTÓW m.st. Warszawy

book
book

Geniusz Baroku, Szymon Czechowicz 1689-1775 : Genius of the Baroque Szymon Czechowicz 1689-1775




Twórczość Szymona Czechowicza - Polaka, który swym talentem zrównał się z najlepszymi włoskimi malarzami swego czasu— nigdy jeszcze nie była przedmiotem osobnej wystawy monograficznej. Wielka prezentacja jego dorobku — ponad 200 obrazów i rysunków — to niezwykła okazja do spotkania z wielką sztuką późnego baroku.Kolebką baroku był Rzym. Artyści z całej Europy gromadzili się tutaj, by w słynnej

Akademii św. Łukasza rozwijać talent. Jednym z nielicznych Polaków w ich gronie był Szymon Czechowicz, który swe rzymskie studia rozpoczął około 1710 roku. Malarstwo barokowe Rzymu odznaczało się w tym czasie klasyczną stylizacją form i monumentalizmem. Biegłość w rysunku, wysmakowany koloryt, ulotna wrażeniowość i umiejętność komponowania rozbudowanych, efektownych scen, w których sfera ziemska przenika się ze sferą niebios zaludnianych przez gromady aniołów, charakteryzowały ówczesną sztukę Wiecznego Miasta. Czechowicz pozostał w nim przez około 20 lat i gdy po 1730 roku wrócił do kraju, był już dojrzałym malarzem, który przez resztę swego długiego i pracowitego życia pozostał wierny ideałom rzymskiego późnego baroku. Szybko zyskał sobie wyjątkową renomę, gdyż nie było u nas w owym czasie żadnego artysty, który mógłby mu dorównać. Możnowładcy, biskupi, zakony zamawiali u niego liczne obrazy do wystroju kościołów na całym rozległym terytorium Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wiele z tych dzieł przepadło, wiele jednak istnieje do dziś i świadczy o wybitnym talencie swego twórcy. Wystawa w Muzeum Narodowym jest pierwszą próbą szerokiego ukazania artyzmu Czechowicza i przypomnienia jego dokonań, dziś niesłusznie zapomnianych. Można na niej obejrzeć dzieła mistrza sprowadzone z bardzo wielu muzeów i kościołów z Polski, Francji, Litwy, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Włoch. Tylko nieliczne z blisko 200 eksponatów gościły kiedykolwiek w salach muzealnych, a sporo jest zupełnie nieznanych.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:
Hasła:Czechowicz, Szymon (1689-1775)
Barok
Malarstwo polskie
Sztuka
Portrety
Dziedzictwo Narodowe
Polska
Litwa
Opracowanie
Monografia
Adres wydawniczy:Kraków : Muzeum Narodowe w Krakowie ; copyright 2020.
Opis fizyczny:719, [1] strona : ilustracje ; 32cm
Uwagi:Na okładce: Szymon Czechowicz (1689-1775), "Jan Ewangelista". Tekst dwujęzyczny (język polski i angielski). Bibliografia na stronach 698-718.
Forma gatunek:Książki. Publikacje naukowe.
Dziedzina:Historia
Religia i duchowość
Kultura i sztuka
Powstanie dzieła:2020 r.
Twórcy:Betlej, Andrzej. (1971- ). Red.

Janiszewska-Jakubiak, Dorota. Autor

Michalczyk, Zbigniew. Autor

Petrucii, Francesco. Autor

Szczerski, Andrzej. (1971- ). Autor

Zaucha, Tomasz. Red.
Autor

Powiązane zestawienia:Malarstwo
Historia
Duchowość
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 55
ul. Gawędziarzy 8

Sygnatura: 75
Numer inw.: 60363
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowek

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.