Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy REMBERTÓW m.st. Warszawy

book
book

Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej

Autor: Starzyk-Sulejewska, Joanna




W polskiej literaturze naukowej z dziedziny stosunków międzynarodowych nigdy jeszcze nie dokonano tak pogłębionej, wszechstronnej i kompetentnej analizy Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej, jak uczyniła to dr Joanna Starzyk w swojej książce. Poznajemy nie tylko unormowania traktatowe dotyczące tej polityki, mechanizmy jej funkcjonowania, środki realizacji, ale także jej efekty w odniesieniu do ważnych problemów międzynarodowych i głównych obszarów współczesnego świata.


Odpowiedzialność:Joanna Starzyk ; Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Hasła:Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa UE
Europa - polityka - od 1989 r.
Adres wydawniczy:Warszawa : Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR ; Fundacja Studiów Międzynarodowych = Foundation of International Studies, 2001.
Opis fizyczny:405 s.; 24 cm.
Uwagi:Bibliogr.
Powiązane zestawienia:Bezpieczeństwo narodowe i publiczne
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz
Spis treści:

  1. Rozdział I. Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeńsywa w świetle teorii stosunków międzynarodowych : 1. Paradygmat realistyczny ; 2. Teoria integracji regionalnej - neofunkcjonalizm ; 3. Teoria zależności wzajemnych i teoria reżimów międzynarodowych ; 4. Teoria "dwupoziomowego systemu" i teorie oparte na koncepcji "dwupoziomowej gry" ; 5. Teoria "wielopoziomowego zarządzania" ; 6. Teoria reżimów decyzyjnych -- Rozdział II. Podstawy prawne Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa : 1. Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa w prawie pierwotnym Unii Europejskiej ; 2. Rola organów Unii Europejskiej w procesie decyzyjnym dotyczącym Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa ; 3. Finansowanie Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa -- Rozdział III. Formy Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa : 1. wspólne stanowiska ; 2. Wspólne działania ; 3. Wspólne strategie ; 4. Inne formy WPZiB -- Rozdział IV. Rola Unii Zachodnioeuropejskiej w kształtowaniu Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa : 1. Traktat o Unii Europejskiej z Maastricht ; 2. Traktat o Unii Europejskiej z Amsterdamu ; 3. Traktat o Unii Europejskiej z Nicei -- Rozdział V. Realizacja Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa w Europie : 1. Europa Środkowa ; 2. Europa Wschodnia ; 3. Europa Południowo-Wschodnia -- Rozdział VI. Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa wobec problemów pozaeuropejskich : 1. Region Morza Śródziemnego ; 2. Afryka (na południe od Sahary) ; 3. Ameryka Środkowa i Południowa ; 4. Azja -- Rozdział VII. Inicjatywy UE w kwestiach bezpieczeństwa w ramach Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa : 1. Nierozprzestrzenianie broni jądrowej ; 2. Kwestie związane z wykorzystaniem technologii podwójnego przeznaczenia ; 3. Inne inicjatywy Unii Europejskiej w kwestiach bezpieczeństwa w ramach Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa -- Rozdział VIII. Ewolucja Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa : 1. Wspólna Europejska Polityka Bezpieczeństwa i Obrony ; 2. Zmiany dotyczące Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa w Traktacie o Unii Europejskiej z Nicei ; 3. Polska a Wspólna Europejska Polityka Bezpieczeństwa i Obrony -- Aneks I. Wykaz najważniejszych decyzji podjętych w ramach Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE w latach 1993-2002 -- Aneks II. Główne decyzje podjęte w ramach WPZiBUE w związku z zagrożeniem terrorystycznym po 11 września 2001 r.

Zobacz spis treści



Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 55
ul. Gawędziarzy 8

Sygnatura: 327
Numer inw.: 46144
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.