W pewnym angielskim miasteczku mieszka niezwykły doktor, który potrafi rozmawiać z każdym zwierzęciem na świecie. Towarzyszą mu wierni przyjaciele - sowa, kaczka, pies, papuga i małpka. Pewnego dnia w ich domu pojawia się jaskółka z wieściami o strasznej chorobie nękającej małpy w dalekiej Afryce. I tak zaczyna się wielka przygoda. Jeśli chcecie wiedzieć, jak się skończy, udajcie się wraz z doktorem Dolittle i jego zwierzęcymi towarzyszami w podróż przez ocean!
WYKONAWCY:
Czyta Dominik Wernic.
WYMAGANIA SYSTEMOWE:
Nagranie w formacie mp3.
UWAGI:
Tytuł oryginału: The story of doctor Dolittle. Oznaczenia odpowiedzialności: Hugh Lofting.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Doktor John Dolittle nie jest typowym odważnym, pięknym i wszechmocnym superbohaterem. Przecież to tylko niepozorny sympatyczny lekarz, który zadziwia nas swoją szlachetnością, empatią i, oczywiście, wyjątkowym darem - znajomością języka zwierząt. W swoim skromnym domu z dużym ogrodem, w miasteczku Puddleby, leczy chore zwierzęta z całego świata. Pewnego dnia otrzymuje jednak pilne wezwanie do pomocy i wyrusza do Afryki, by ratować małpy cierpiące na straszną chorobę! Poznaj wygadaną papugę Polinezję, kaczkę Dab-Dab, psa Jipa, świnkę Geb-Geb, sowę imieniem Tu-Tu i całą resztę wesołej gromady poczciwego doktora Dolittle`a!
Doktor Dolittle i jego zwierzęta to lektura szkolna dla klas I-III szkoły podstawowej.
WYKONAWCY:
Czyta Stanisław Biczysko.
WYMAGANIA SYSTEMOWE:
Nagranie w formacie mp3.
UWAGI:
Stanowi część 1. cyklu. Nagranie na podstawie edycji książkowej: Warszawa : Wydawnictwo Wilga, 2018. Oznaczenia odpowiedzialności: Hugh Lofting ; przełożyła Patrycja Zarawska.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
George Orwell, właśc. Eric Arthur Blair (1903-1950), angielski powieściopisarz, eseista i publicysta o przekonaniach demokratyczno-socjalistycznych. Uczestnik wojny domowej w Hiszpanii (1936-1937) po stronie anarchistów, w czasie II wojny światowej był korespondentem BBC. Z tych doświadczeń wyniósł silną niechęć do ustroju totalitarnego, komunizmu, co znalazło odbicie w jego twórczości. Rozgłos przyniosły mu powieści "Folwark zwierzęcy" i "Rok 1984".
Orwell pisał: "Folwark zwierzęcy" miał być przede wszystkim satyrą na rewolucję rosyjską. Jednak, jak podkreślam, przesłanie utworu jest szersze: chciałem wyrazić w nim myśl, iż ów szczególny rodzaj rewolucji (gwałtowna rewolucja oparta na konspiracji, z motorem napędowym w postaci nieświadomie żądnych władzy osób) może doprowadzić jedynie do zmiany władców. Mój morał brzmi tak oto: rewolucje mogą przynieść radykalna poprawę, gdy masy będą czujne i będą wiedzieć, jak pozbyć się swych przywódców, gdy tamci zrobią, co do nich należy. [...] Nie można robić rewolucji, jeśli nie robi się jej dla siebie; nie ma czegoś takiego, jak dobrotliwa dyktatura".
WYKONAWCY:
Czyta Tadeusz Sznuk.
WYMAGANIA SYSTEMOWE:
Nagranie w formacie mp3.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: George Orwell ; przekład Bartłomiej Zborski.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Niekiedy słyszymy historie o psach, które dokonały czegoś niezwykłego - uratowały człowieka, pomogły mu wyzdrowieć lub nie mogły się z nim rozstać. Takie przykłady psiej wierności, przywiązania i mądrości stały się inspiracją dla wzruszających i dających do myślenia opowiadań Renaty Piątkowskiej. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy kochają psy!
WYKONAWCY:
Czyta: Dominika Kluźniak.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Renata Piątkowska.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Na kartę 022070 od dnia 2020-11-06 Przetrzymana termin minął 2020-12-07
Druga część przygód Cukierka - najbardziej niezwykłego kota na świecie, znanego czytelnikom m.in. z książek "Cukierku, Ty łobuzie!", "Nie martw się, Cukierku!", "Popraw się, Cukierku!", "Jak się masz, Cukierku!", "Gdzie jesteś, Cukierku?", "Dziękuję Ci, Cukierku!" czy "Co słychać, Cukierku?". Ich bohaterowie zdążyli zdobyć sympatię czytelników w każdym wieku, a rozpoczynająca serię cyklu książka "Cukierku, Ty łobuzie!" w 2017 roku została wpisana na listę lektur szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej.Tym razem niezwykły czworonóg ma nie lada kłopoty - w domu pojawia się nowy członek rodziny, w ogródku dokazują wojownicze sroki, w garażu dochodzi do "kotostrofy", a tata Marcela zapomina o swoich obowiązkach właściciela kota z powodu ważnego meczu w telewizji. Okazuje się również, że łatwiej wleźć na drzewo niż z niego zejść, wcale nie tak łatwo jest leniuchować, a ktoś kogo brało się za włamywacza, okazuje się zupełnie kimś innym.
TWÓRCY:
Muzyka: Stanisław Szydło.
WYKONAWCY:
Czyta: Janusz Zadura.
WYMAGANIA SYSTEMOWE:
Nagranie w formacie mp3.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Waldemar Cichoń.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Na kartę 015542 od dnia 2020-12-31 Wypożyczona, do dnia 2021-02-16
Znany z poprzedniego tomu cyklu, Podróży doktora Dolittle’a, dwugłowiec, niezwykle rzadko spotykany gatunek zwierzęcia, po długim pobycie w Anglii zaczynał tęsknić za Afryką. Choć bardzo lubił doktora i nie myślał go opuszczać, to jednak pewnego zimowego dnia, a było wtedy mroźno i nieprzyjemnie, spytał, czy doktor nie wybrałby się do Afryki na tydzień bądź dwa. Doktor zgodził się bez zastanowienia, bo od dawna nigdzie się nie wyprawiał. Poza dwugłowcem doktor zabrał wypróbowane grono zwierzęcych przyjaciół: kaczkę Dab-Dab, psa Jipa, świnkę Geb-Geb, sowę Tu-Tu i białą myszkę. W trakcie podróży doktor Dolittle odkrywa, że wszystkie stworzenia żyjące na świecie pragną komunikować się ze sobą i wpada na niezwykły pomysł założenia Jaskółczej Poczty, najsprawniejszego urzędu pocztowego w dziejach. Kiedy dzięki nowej poczcie dociera do doktora korespondencja z dalekiej północy, w której polarne misie, morsy i lisy proszą o lekką lekturę na długie wieczory, ale także o medyczne broszury oraz poradniki kulturalnego zachowania, doktor wpada na nowy pomysł - postanawia założyć czasopismo dla zwierząt, co staje się zaczątkiem kolejnych fantastycznych przygód...
"Dziecko, które nie ma okazji zaznajomić się z przesympatycznym i niezmiennie pogodnym doktorem Dolittle’em oraz jego przyjaciółmi ze świata zwierząt, nieodwracalnie traci w życiu coś ważnego". [Jane Goodall, autorka Przez dziurkę od klucza]
WYKONAWCY:
Czyta Maciej Więckowski.
WYMAGANIA SYSTEMOWE:
Nagranie w formacie mp3.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Doktor Dolittle wyrusza na wyprawę do odległych krain, podczas której czekają go zdumiewające przygody. Towarzyszy mu jako asystent Tomek Stubbins i to właśnie on snuje opowieść o tej ekscytującej podróży. W towarzystwie swoich ukochanych zwierząt z papugą Polinezją na czele bohaterowie wyruszają na tajemniczą wyspę Czepiaków w poszukiwaniu zaginionego podróżnika, Długiej Strzały. Po wielu zapierających dech przygodach na morzu podróżnicy docierają na poszukiwaną przez siebie pływającą wyspę. A tam... przygody rozpoczynają się na dobre: doktor uwalnia Długą Strzałę, uczy Indian wielu pożytecznych rzeczy, pertraktuje z wielorybami i odbywa pouczającą pogawędkę z wielkim ślimakiem morskim, w efekcie której bohaterowie wyruszają w kolejną pasjonującą wyprawę, tym razem na dno oceanu...
"Dziecko, które nie ma okazji zaznajomić się z przesympatycznym i niezmiennie pogodnym doktorem Dolittle`em oraz jego przyjaciółmi ze świata zwierząt, nieodwracalnie traci w życiu coś ważnego". [Jane Goodall, autorka Przez dziurkę od klucza]