Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy REMBERTÓW m.st. Warszawy

book
book

High tech, high touch : technologia a poszukiwanie sensu

Tyt. oryg.: "High tech, high touch".

Autor: Naisbitt, John.




W tej książce autorzy dostarczają nam wielu cennych spostrzeżeń na temat istotnych postępów w dziedzinie technologii, życia w społeczeństwie, kultury i sztuki postępów, które, choć zachodzą pod naszymi nosami, rozmywają się we wciąż nabierającym przyśpieszenia, przez nas samych kreowanym świecie.Dziś, w sytuacji gdy amerykańska kultura zaczyna w coraz większym zakresie "nadawać"

poprzez technologię - od telewizji i kina, po muzykę, Internet i gry elektroniczne - żyjemy w obszarze, który John Naisbitt nazywa Strefą Technologicznego Odurzenia. Strefa ta to stan zamętu i roztargnienia, w którym zarówno obawaimy się technologii, jak i czcimy ją, gdzie postrzegamy ją pod postacią zabawek i "gotowych dań", i gdzie trawi nas obsesja, czy coś jest "prawdziwe" czy "podrabiane" - od pełnych przemocy dziecięcych gier, przez genetycznie modyfikowane zwierzęta, po problem, czy można mówić o zdobycie Mount Everestu, jeśli korzystało się przy tym z maski tlenowej.To właśnie przesiąknięcie technologią, występujące zwłaszcza w amerykańskim społeczeństwie - z jego bajecznymi innowacjami i niszczycielskimi konsekwencjami - jest przedmiotem rozważań autorów. Przyglądają się oni naszym związkom z technologią, jako konsumentów produktów, mediów i pojawiających się technologii genetycznych i próbują nam uświadomić, jaki wpływ wywiera technologia nam nasze życie codzienne, na życie naszych dzieci, na naszą religijność, na sztukę i na człowieczeństwo. Niniejsza książka stara się to zawierająca ostrzeżenie przypowieść o tym, jak zaczerpnąć z technologii jak najwięcej płynących z niej korzyści, minimalizując jednocześnie jej wielce szkodliwy wpływ na naszą kulturę.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:John Naisbitt [oraz] Nana Naisbitt, Douglas Philips ; prze. Alicja Unterschuetz.
Hasła: Technika - filozofia Innowacje - stosowanie Technologia Postęp techniczny - filozofia
Adres wydawniczy:Poznan : Zysk i S-ka, cop. 2003.
Opis fizyczny:319, [1] s. ; 20 cm.
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 55
ul. Gawędziarzy 8

Sygnatura: 62
Numer inw.: 38355
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów
Komentarze (1)
avatar

Posty: 55

Wysłany: 2012-06-06 19:26:00

Autor znany przede wszystkim z wydanej ponad 30 lat temu bestsellerowej pozycji o megatrendach tym razem zawiódł... A raczej zawiódł być może nastawiony na zysk system wydawniczy, gdzie posługujący się znanym nazwiskiem pisarz umawia się z wydawcą na napisanie książki na ileś tam słów czy stron. Efekty tego "nadmuchiwania" niestety widać - treści wystarczyłoby o połowę mniej - a tak, lektura staje się nużąca, rozdziały się dłużą i czytelnik w końcu modli się o ich koniec.

A szkoda, gdyż p. Naisbitt pisze tu o zjawiskach dość poważnych - zepsuciu społeczeństw konsumpcyjnych już od dziecka przez nadmiar multimedialności i zbędnych elektronicznych "pseudoułatwiaczy", szkodliwym wpływie niektórych filmów i gier wideo, czy moralnych implikacjach biotechnologii.

Z jednym się tylko nie zgodzę - tzw. specimen art, czyli rekiny w formalinie, zadźgany drób i bydło wystawione w "Zniechęcie" ku uciesze gawiedzi, czy przysłowiowe genitalia na krzyżu - to dla mnie nie żadna sztuka, tylko najzwyklejszy patologiczny moralny relatywizm i upadek. Dlatego dziwi mnie ostatni rozdział, w którym takie zjawiska są - dla odmiany - przez imć Naisbitta wychwalane. Czyżby miał takiego "artystę" gdzieś wśród swych bliskich znajomych?... )


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.