Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy REMBERTÓW m.st. Warszawy

book
bookbook

Zabrali nam Rosję... : powieść idylla

Tyt. oryg.: "Ložitsâ mgla na starye stupeni : roman-idilliâ".

Autor: Čudakov, Aleksandr Pavlovič




Powieść-idylla, nagrodzona Rosyjskim Bookerem Dziesięciolecia, jest nostalgicznym wspomnieniem prawdziwej Rosji sprzed rewolucji bolszewickiej, która zniszczyła kraj wraz z jego dorobkiem kulturalnym, naukowym i duchowym.
Autor, rosyjski literaturoznawca, badacz twórczości Antoniego Czechowa, za pośrednictwem narratora w trzeciej osobie, który czasami płynnie przechodzi w narrację w pierwszej osobie, przywołuje życie rosyjskiej

inteligencji i arystokracji, nazywanej w książce "białą kością".
Rodzina Czudakowów (w książce Sawwinów-Striemouchowów) należała do tzw. specprzesiedleńców z I połowy XX wieku, mieszkających w małym miasteczku w Kazachstanie - Czebaczyńsku (dzisiejszy Szczczuczyńsk).
Książka jest opowieścią o pięknie życia z zgodzie z naturą, o radzeniu sobie w ekstremalnych warunkach zesłania, a jednocześnie o sile ludzkiego ducha i serca.
Jak pisał autor:
"Były to czasy, kiedy wcześniej czy później każdy mógł trafić do łagru lub na zesłanie. Toczyły się więc ożywione dyskusje, kto najlepiej znosi taką poniewierkę. Bratanek hrabiego Stenboka-Fermora, mający za sobą dziesięć lat łagru o zaostrzonym rygorze nad Bałchaszem, uważał, że jedynie »biała kość«. Wydawać by się mogło, że pospólstwo (był drugim człowiekiem, używającym tego terminu) nawykło do ciężkiej pracy — a jednak nie. Miesiąc, dwa w łagrze — i już z takiego nieszczęśnika robi się dochodiaga ! A nasz brat — mówił — jakoś tam wytrzymuje. Od razu można też rozpoznać: kto z kadetów, kto z floty czy nawet spośród prawników. Widać to, według Stenboka, po zachowaniu. Zgodnie z jego teorią wychodziło jeszcze na to, że ci szlachetnie urodzeni nawet mniej cierpieli: bogate życie wewnętrzne skłaniało ich do rozmyślań, mieli też co powspominać. A biedny chłop czy robotnik, no cóż? Oprócz swej wioski lub warsztatu nigdy niczego nie widział. To samo partyjniak, choćby i wysoko postawiony, zaledwie łyknął trochę lepszego życia, a już dostał się za kraty.".

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Aleksander Czudakow ; [tłumaczenie Aneta Czendlik].
Seria:Rosja nie zagranica : 2
Hasła:Kultura
Miłość
Rewolucja październikowa
Rodzina
Czebaczyńsk (Kazachstan)
Rosja
Szczczuczyńsk (Kazachstan)
Saga rodzinna
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydawnictwo von borowiecky, 2016.
Opis fizyczny:580, [8] s. ; 21 cm.
Forma gatunek:Książki. . Proza.
Twórcy:Czendlik, Aneta. Tł.

Odbiorcy:Dorośli.
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 57
ul. Chełmżyńska 27/35

Sygnatura: 821-3 ros.
Numer inw.: 15365
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowek


Nowości z działu Tematyka społeczna:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.