Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy REMBERTÓW m.st. Warszawy

book
book

Eden

Autor: Lem, Stanisław

Odpowiedzialność:Stanislaw Lem.
Seria:Dzieła / Lem S.
Hasła:Powieść polska - 20 w.
Adres wydawniczy:Kraków ; Wrocław : Wydaw. Literackie, 1984
Wydanie:Wyd. 4.
Opis fizyczny:301, [2] s. ; 19 cm.
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 51
ul. Gawędziarzy 8

Sygnatura: IV
Numer inw.: 7902
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowek


Inne wydania tej pozycji w zbiorach biblioteki:

bookInne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook

Komentarze (1)
avatar

Posty: 55

Wysłany: 2011-04-08 22:27:47

Trochę zdezorientowany recenzją "Edenu" zawartą w książce Marka Oramusa, przeczytałem tę powieść z zainteresowaniem, czy i na ile potwierdzi, czy też obali tamtą recenzję. Sądzę, że taka zła jak w recenzji nie jest.

Rzeczywiście, opisy otoczenia i spotkanej przez bohaterów z Ziemi obcej cywilizacji "dubeltów" są długie, niezrozumiałe i mętne. Stanisław Lem jakby zabawia się tutaj ciut za bardzo w Reymonta, rozwlekając części opisowe z małym pożytkiem dla przekazu i dużą szkodą dla spójności akcji.

Natomiast jest też w tej książce to, co u Lema znamienne. Jeżeli bowiem Autor w jednym z wywiadów na pytanie co najchętniej na świecie by zmienił odpowiedział: "Ludzkość", to zapewne miał na myśli zamianę jej na taką grupę jak uczestnicy opisywanej tu wyprawy. Na osobników, którzy nie są wcale pozbawieni ludzkich słabości, a którym potrafią się mimo to przyglądać z dystansem, a nawet humorem. Którzy reprezentują podejście holistyczne do świata, mając na względzie dobro ogólnych wartości i cywilizacji, a nie swoje własne egoistyczne interesy.

Mimo "niedożywienia" wątku kosmitów, dialogi i interakcje pomiędzy ziemskimi bohaterami są na najwyższym poziomie.

Powieść ta, moim zdaniem, pokazuje też ambiwalentny stosunek Autora opowieści do technologii - gdyż z jednej strony astronauci są "z lepszego tworzywa" niż zrujnowany przy ich lądowaniu statek, z drugiej zaś gwarantem ich bezpieczeństwa staje się symbolizujący potęgę technologii towarzyszący im uzbrojony i szkaradny mechaniczny pół-bóg Obrońca, znany z planetarnej jatki w innej powieści Lema.

Dla miłośników wymagającej SF. Moim zdaniem warto.


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.