Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy REMBERTÓW m.st. Warszawy

book
book

Martin Scorsese : rozmowy

Tyt. oryg.: "Conversation with Scorsese ".

Autor: Schickel, Richard




Kim jest człowiek, który nakręcił Taksówkarza, Wściekłego Byka, New York New York, Kasyno, Ostatnie kuszecnie Chrystusa ... dowiesz się z rozmów przyjaciół - Martina Scorsese i krytyka filmowego Richarda Schickleya.


Odpowiedzialność:Richard Schickel ; przekł. [z ang.] Marta Szelichowska.
Hasła:Scorsese, Martin - (1942- )
Reżyserzy amerykańscy - 20-21 w.
Biografie
Adres wydawniczy:[Konstancin-Jeziorna] : Axis Mundi : cop. 2012.
Opis fizyczny:503 s. : il. ; 23 cm.
Uwagi:Filmogr. - Indeks.
Powiązane zestawienia:Biografia, autobiografia, pamiętnik, wspomnienia - ogólnie
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 55
ul. Gawędziarzy 8

Sygnatura: 791
Numer inw.: 44050
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów
Komentarze (1)
avatar

Posty: 55

Wysłany: 2013-08-28 23:58:08

Co jest pozytywnego dla mnie w tej pozycji to spora ilość zdjęć, pokazujących realizację filmów takich jak "Taksówkarz" czy "Ciemna strona miasta" od kuchni, pewien wgląd jak można tworzyć storyboardy, czy garść mało znanych faktów na temat powstawania niektórych obrazów.

Co bym ocenił na "nie", to fakt, że ta książka zbyt daleka jest od "kanapy psychoanalityka" w wydaniu strawnym i przystępnym, "w stylu talk show Kuby Wojewódzkiego". Główna pułapka moim zdaniem tkwi w tym, że nie poznajemy naszego bohatera wraz z prowadzącym rozmowę, ufając spowiadającemu a poznając spowiadanego dopiero wraz z nim i stopniowo. Mamy tu raczej (zbyt) swobodną rozmowę dwóch starych pryków, znających się jak łyse konie i operujących sobie tylko znanymi myślowymi skrótami, wobec czego Czytelnik czuć może się jak stanowiący zło konieczne intruz.

W każdym razie mnie książka ta raczej zniechęciła niż zachęciła do poznawania dalej twórczości Martina Scorsese. Za dużo Scorsese w filmach Scorsese (u nas nie uniknął też tego chyba Marek Koterski), za dużo elementów autobiograficznych, nudnych i smętnych opowiastek o dorastaniu w opanowanej przez mafię "małej Italii". Dla mnie na przeciwnym zupełnie biegunie od tej postawy jest Clint Eastwood - człowiek, który robi doskonałe filmy, jednocześnie nie skażając ich tak swą własną historią.


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.