Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy REMBERTÓW m.st. Warszawy

book
book

Listy o tym, co najważniejsze : z aneksem zawierającym wiersze Aleksandra Wata, szkice i wiersze do portretu Oli Watowej, mowę Józefa Czapskiego "Nad grobem poety", dokumenty oraz fotografie. (1)

Autor: Miłosz, Czesław
Pierwszy list korespondencji Czesława Miłosza i Oli Watowej z lat 1967-73, którą oddajemy do rąk Czytelnika, zawiera wiadomość o śmierci Aleksandra Wata 29 lipca 1967. Pisany osiem dni później rozpoczyna wieloletnie starania obojga protagonistów niniejszej książki o ogłoszenie drukiem pozostawionych przez Wata wierszy, wspomnień, szkiców, o zaistnienie jego dzieła i zapewnienie mu należnego miejsca w literaturze. Tylko oni

dwoje wiedzą o istnieniu tej wielkiej spuścizny, tylko oni nie wątpią w jej znaczenie dla współczesnych i potomnych. Czytelnik tej korespondencji dowiaduje się więc, na jakie przeszkody natrafia dzieło nowe i epokowe - bo za takie uznają tak poezję, jak i nieopracowaną jeszcze do druku księgę, zbierającą przemyślenia o naturze doświadczeń historycznych XX wieku. W wyniku ich starań świat pozna Mój wiek, fundamentalne dzieło minionego stulecia. Aleksander Wat w chwili samobójczej śmierci był znany z trzech tomów wierszy i jednego zbioru opowiadań. Zapis wieloletnich, wytrwałych, niekiedy beznadziejnych starań o pośmiertny druk jego utworów - zarówno w języku polskim, na emigracji, jak i w Stanach Zjednoczonych - przynosi poruszające świadectwo oddania, przyjaźni i wspólnej troski dwojga ludzi świadomych roli literatury w życiu współczesnych.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Czesław Miłosz, Ola Watowa ; zebrała i ułożyła w tom Barbara Toruńczyk ; współpr. Jan Zieliński, Mikołaj Nowak-Rogoziński ; zamiast posłowia: Czesław Miłosz, Leonard Nathan "Rozmowa o Aleksandrze Wacie", Jan Zieliński "Wspólne zmagania".
Hasła:Miłosz, Czesław (1911-2004) - korespondencja
Wat, Aleksander (1900-1967) - krytyka i interpretacja
Watowa, Paulina (1903-1993) - korespondencja
Pisarze polscy - 20 w.
Listy polskie
Adres wydawniczy:Warszawa : Fundacja Zeszytów Literackich, 2009.
Opis fizyczny:257, [3] s. : il. ; 21 cm.
Uwagi:Na s. tyt.: "Z aneksem zawierającym wiersze Aleksandra Wata, szkice i wiersze do portretu Oli Watowej, mowę Józefa Czapskiego: Nad grobem poety, dokumenty oraz fotografie". Zawiera reprinty wybranych prac wydanych w: Kultura. Paryż, 1967. Zeszyty Literackie. Paryż, 1972. "Aleksander Wat w "Zeszytach Literackich" s. 178. "O Aleksandrze Wacie w "Zeszytach Literackich" s. 179-[180]. Jeden tekst tł. z jęz. ang.
Forma gatunek:Książki.
Twórcy:Nathan, Leonard. (1924-2007). Posłowie

Nowak-Rogoziński, Mikołaj. Opracowanie  

Toruńczyk, Barbara. (1946- ). Opracowanie  

Wat, Aleksander. (1900-1967).

Watowa, Ola. (1903-1991).

Zieliński, Jan. (1952- ). Opracowanie  

Powiązane zestawienia:Miłosz, Czesław - opracowanie dotyczące autora i jego twórczości, biografia
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 55
ul. Gawędziarzy 8

Sygnatura: 821-6
Numer inw.: 40799
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów


Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.