Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy REMBERTÓW m.st. Warszawy

book
book

Ameryka nie istnieje

Autor: Orliński, Wojciech
Ameryka nie istnieje to kolejny - obok "Kobiety na motocyklu" Anny Jackowskiej i "Tygla" Piotra Kossowskiego tytuł z nowej serii Pascala "Mój prywatny świat". Wojciech Orliński, znany dziennikarz, pisarz i publicysta, zaprasza do Ameryki, ziemi obiecanej popkultury. Jest to zarówno relacja podróżnika, który przemierzył setki kilometrów tego ogromnego kraju, dziennik spotkania z rzeczywistymi krajobrazami i realnymi ludźmi, jak i fascynujące rozważania

o Ameryce reprodukowanej na ekranie telewizorów, w filmach, powieściach, komiksach, piosenkach i grach komputerowych. Autor przedstawia nietypowe szlaki i miejsca, takie jak "freeways" i "ghost towns" - wymarłe miasta, w których m.in. powstawały znane filmy ("Autostopowicz" w Amboy, "Bagdad Cafe" w... Bagdadzie na pustyni Mojave). Pisze o Disneylandzie, którego - cytując Jeana Baudrillarda - "jawna nierzeczywistość ma odwrócić uwagę od skrywanej nierzeczywistości pobliskiego Los Angeles", o Missisipi, gdzie Alan Parker kręcił swój słynny film, i przedstawionym tam mieście, której burmistrz, o ironio, jest teraz "czarny jak głos Louisa Armstronga", o Las Vegas z sylwetką Gór Źródlanych na horyzoncie i pustynią za rogatkami, Dolinie Krzemowej, Nowej Anglii... Sięga do dziecięcych marzeń o piciu whisky w saloonie na Dzikim Zachodzie i nostalgii za Route 66. Wreszcie skupia się na Ameryce spisków, konspiracji, szalonych teorii i wiecznego braku rozstrzygającego dowodu na cokolwiek, Ameryce, "co do której nie mamy do końca pewności, czy istnieje, bo wszystko tu jest tak bardzo tajne, że choćby przyszło tysiąc komisji kongresowych i każda z nich powołała tysiąc świadków - to w efekcie tylko będziemy mieli kolejne sekrety dotyczące sekretności sekretów". Jest ciągle w drodze, od wybrzeża do wybrzeża, od jazzu do hip-hopu, od fikcji do rzeczywistości (i vice versa). Świetna literatura i doskonała intelektualna rozrywka.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Wojciech Orliński.
Seria:Mój Prywatny Świat
Hasła:Orliński, Wojciech - (1969- )
Stany Zjednoczone - od 2001 r.
Literatura podróżnicza polska - od 2001 r
Adres wydawniczy:Bielsko-Biała : Wydawnictwo Pascal, 2010.
Opis fizyczny:269, [3] s., [16] s. tabl. : il. (gł. kolor.) ; 20 cm.
Uwagi:U dołu s. tyt.: Pascal Travel Club. Bibliogr. s. [272]. Indeks.
Powiązane zestawienia:Biografia, autobiografia, pamiętnik, wspomnienia - ogólnie
Literatura podróżnicza
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 55
ul. Gawędziarzy 8

Sygnatura: 913(7) St. Zjedn. Amer. Płn.
Numer inw.: 40220
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów


Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbook

Komentarze (1)
avatar

Posty: 55

Wysłany: 2011-04-08 23:48:49

OK, Ameryka taka jaką pokazuje nam Hollywood i jaką nam się w TV wmawia, nie istnieje. Natomiast jeżeli coś mógłbym zmienić w tej książce, to... jej autora.

Pan Wojciech "Tromtadracja" Orliński próbuje ogłupiać Czytelnika swoją obsesją na punkcie paru bardzo mądrych słów ("tromtadracja" to jedno, jest jeszcze "symulakra", coś jeszcze by się znalazło...), posiłkując się erudycją i wątpliwej być może sławy autorytetami. Historia Ameryki której główną wykładnią jest tu kasa, zbrodnia i cynizm, podana w pełen braku wiary w jakiekolwiek wartości sposób, pozbawiona pozytywów czy moralnego horyzontu. Do tego mało ponętne i mętnie opisane fotki.

Nie sztuka wylać na ten rozautoreklamowany, ale też przereklamowany kraj wiaderko pomyj, natomiast każdy pozytywnie myślący o życiu człowiek oczekiwałby w tym wszystkim jednak jakiejś małej iskierki nadziei, odrobiny wiary, że może jednak nie wszyscy i nie wszystko w Ameryce jest takie złe.

Osobiście stanowczo więcej skorzystałem na lekturze książek o USA autorstwa o wiele sympatyczniejszego red. Mariusza Maxa Kolonko czy pani Ewy Krasnodębskiej (mój szacunek i podziw dla kobiety tak inteligentnej). Tą zaś wersję odradzam.


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.