Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy REMBERTÓW m.st. Warszawy

book
book

"Staram się ratować każdego" : życie niemieckiego oficera w listach i dziennikach

Tyt oryg.: ""Ich versuche jeden zu retten"".

Autor: Hosenfeld, Wilm
Wilm Hosenfeld, oficer Wehrmachtu, podczas II wojny światowej pomagał przetrwać wielu prześladowanym wtedy Polakom i Żydom: wystawiał fałszywe zaświadczenia, udzielał protekcji, dostarczał potrzebującym żywności... Niewielu było niemieckich żołnierzy i oficerów, którzy tak jak on z narażeniem życia gotowi byli ratować niewinnych ludzi. Początkowo Hosenfeld nie był ani antynazistą, ani

pacyfistą. We wrześniu 1939 r., jako członek NSDAP, wierzył, że wyrusza na sprawiedliwą wojnę. Straszne przeżycia, jakich doświadczył w Polsce, obserwując z bliska zbrodnicze poczynania okupantów, wstrząsnęły sumieniem tego głęboko wierzącego katolika. To dzięki pomocy Hosenfelda ocalał z zagłady m.in. Władysław Szpilman, polsko-żydowski kompozytor i pianista; jego losy stały się po latach kanwą głośnego filmu Romana Polańskiego "Pianista". Dziennik i listy do rodziny ujawniają wewnętrzne dylematy i ewolucję poglądów niemieckiego oficera, który w czasach zła i pogardy dawał świadectwo swojemu człowieczeństwu najwyższej próby. Wilm Hosenfeld, urodzony w 1895 r. w Mackenzell w Hesji, ranny w I wojnie światowej, był wiejskim nauczycielem w ojczystych stronach. W czasie II wojny światowej jako oficer Wehrmachtu przez pięć lat służył na terenie okupowanej Polski. W radzieckiej niewoli został skazany na 25 lat robót przymusowych. Zmarł w 1952 r. w obozie pod Stalingradem.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Wilm Hosenfeld ; przekł. z jęz. niem. Janusz Tycner [et al.] ; red. nauk. Eugeniusz Cezary Król, Winfried Lipscher.
Hasła:Hosenfeld, Wilm - (1895-1952) - korespondencja
Hosenfeld, Wilm - (1895-1952) - pamiętniki
Listy niemieckie - 20 w.
Pamiętniki niemieckie - 20 w.
Wojsko - Niemcy - 20 w. - pamiętniki
Adres wydawniczy:Warszawa : Oficyna Wydawnicza Rytm, cop. 2007.
Opis fizyczny:977 s., [16] s. tabl. : il. ; 25 cm.
Uwagi:U dołu okł.: W. Hosenfeld. Jedna z postaci głośnego filmu Romana Polańskiego "Pianista". Bibliogr. s. 943-[962]. - Indeks.
Powiązane zestawienia:Biografia, autobiografia, pamiętnik, wspomnienia - ogólnie
II wojna światowa (1939-1945)
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. nr 55
ul. Gawędziarzy 8

Sygnatura: 929 Hosenfeld W.
Numer inw.: 37461
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.