Na kartach tej książki autor opisuje wojenne losy swojej rodziny, usiłując nadać pracy wymiar uniwersalny. Nowością jest nie tylko retrospektywa autentycznych zdarzeń widziana oczami małego chłopca - ukazana zostaje tutaj także skala zaangażowania Polaków, ich hart ducha i powszechne oddanie "sprawie". Autor utrzymuje, że głównym impulsem do napisania tej książki był wewnętrzny przymus oddania hołdu siostrze Marii, łacznice AK, która zginęła w trzecim dniu Powstania (majac 19 lat) i po której istnieniu nie pozostał nawet najmniejszy ślad. Autor na kartach książki pragnął również oddać hołd swojemu bratu Andrzejowi (pseudonim Andrzej Jastrzębski/Jastrzębowski) po którym pozostał jedynie betonowy słupek z ogólną liczbą "27 straconych 13 lutego 1944", wystawiony vis-a-vis gmachu Sądów w Alei Solidarności. Książka "Bilet do świata żywych" jest poświęcona tym wszystkim, którzy zginęli walcząc o wolność i honor Polski. Także tym bezimiennym. Cześć ich pamięci!
Książka jest opowieścią o dziewczętach walczących w Powstaniu Warszawskim. Każdej bohaterce poświęcony jest odrębny rozdział. Autorka po mistrzowsku kreśli sylwetki 18 kobiet. Odkrywa mało znane karty powstańcze wybitnych aktorek Aliny Janowskiej i Danuty Szaflarskiej. Przybliża dzieje Krystyny Wańkowiczówny i Krystyny Krahelskiej oraz mniej znanych kobiet, które wsławiły się niezwykłą odwagą i bohaterstwem np. Lidii Markiewicz-Ziental, która przeszła cały szlak bojowy powstania, czy Haliny Dunin-Karwickiej, łączniczki Batalionu "Parasol", Henryki Dziakowskiej-Zarzyckiej, łączniczki i sanitariuszki Batalionu "Parasol", która uczestniczyła w walkach na Woli, Starym Mieście i w Śródmieściu, czy Danuty Zdanowicz-Rossmanowej, komendantki Wojskowej Służby Kobiet Batalionu "Ostoja", adiutantki harcmistrza Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" i kapitana Tadeusza Klimowskiego.Z wieloma kobietami, bądź ich rodzinami autorka jest zaprzyjaźniona lub pozostaje w stałym kontakcie. Bohaterki poznajemy z listów, pamiętników, relacji bliskich, wspomnień towarzyszy czasów walki i wywiadów z samymi uczestniczkami Powstania.Dzięki osobistym kontaktom autorki dodatkową niezaprzeczalną wartością książki są unikatowe zdjęcia archiwalne. - ze strony wtdawnictwa
Powstanie warszawskie oczami szesnastoletniego żołnierza.Jesienią 1944 Andrzej Borowiec, w dwóch lewych butach i lamowanym aksamitem smokingu, kulejąc, wmaszerował do niemieckiego obozu jenieckiego. Trzy tygodnie wcześniej został dwukrotnie ranny. W obozie opatrzył go wzięty do niewoli brytyjski lekarz.Andrzej, który właśnie skończył szesnaście lat, ocalał z powstania warszawskiego. Ubrany jak wielu powstańców w zdobyczną "panterkę" SS, przez dwa miesiące brał udział w krwawych walkach ulicznych w stolicy Polski. Walczył w Batalionie "Zośka", przeżył koszmar kanałów.Wspomnienia Andrzeja Borowca nie ograniczająją się wyłącznie do okresu powstania warszawskiego. Urodzony w 1928 roku, syn pułkownika Wojska Polskiego opisuje barwne dzieciństwo w latach trzydziestych, pierwsze dni wojny w oblężonym Lwowie, wstapienie w szeregi konspiracji, udział w powstaniu i wreszcie krótki powojenny epizod tajnego emisariusza.Dzięki tej niezwykłej relacji możemy wraz z Autorem przeżyć historię, poznać smak zwycięstw i gorycz klęski.Chłopak z Warszawy to niezrównana opowieść o przetrwaniu i oporze podczas jednego z najbardziej wstrząsających wydarzeń drugiej wojny światowej, przywołana przez człowieka należącego do nielicznej już grupy żyjących weteranów heroicznego polskiego lata. Andrzej Borowiec dedykuje swoją książkę wszystkim chłopakom z Warszawy - "szczególnie tym, którym nie dane było dorosnąć".Andrzej Borowiec, pseudonim "Zych". Jako niespełna szesnastolatek był łącznikiem kanałowym ze Śródmieścia na Starówkę, walczył w zgrupowaniu "Radosław" m.in. na Czerniakowie. Po ewakuacji na Mokotów został dwukrotnie ranny w ciągu jednego dnia, dostał się do niemieckiej niewoli i był więziony w stalagu XI A Altengrabow. Po zakończeniu wojny zdecydował się przejść szkolenie dywersyjne i wraz z dwoma innymi AK-owcami wrócił do kraju, by włączyć się do konspiracji - co szybko okazało się śmiertelnie niebezpieczne. Dwaj towarzysze szybko zrejterowali, Autor zaś tylko dzięki szczęściu nie wpadł w łapy ubecji. Po wyzwoleniu służył w II Korpusie generała Andersa we Włoszech, w Wielkiej Brytanii zdał maturę. Ukończył Columbia University, był długoletnim dziennikarzem m.in. Associated Press (Nowy Jork, Paryż, Algier, Afryka Zachodnia, Genewa, Wietnam), Washington Star (Afryka, Bliski Wschód, Europa, Wietnam). Autor kilku książek, w tym Destroy Warsaw! Hitler`s Punishment, Stalin`s Revenge
"Miałam okazję przepytywać wielu światowych przywódców, gwiazdy i znakomitości, jednak moim najważniejszym rozmówcą był mój ojciec" - mówi Rita Cosby, jedna z najpopularniejszych amerykańskich dziennikarek telewizyjnych, która nieoczekiwanie, 65 lat po wojnie, ze zdumieniem odkryła przeszłość swojego ojca, Polaka, bohatera Powstania Warszawskiego. Znakomicie opowiedziana, wzruszająca historia. Poruszająca - co zrozumiałe - szczególnie dla nas, Polaków, ale także szalenie ważna dla kształtowania opinii ludzi Zachodu. Czytelnik, podążając za brawurowo kreśloną opowieścią autorki, nie tylko poznaje prawdę o nieujawnionych dotąd sekretach rodzinnych, ale również z podziwem odkrywa historię jednego z najbardziej heroicznych zrywów wolnościowych w historii. Rita Cosby, dzięki swojej książce, jest dziś najwspanialszym ambasadorem pamięci Powstania Warszawskiego i Polski w świecie. Poruszająca, rodzinna historia. Czuły, wzruszający hołd córki oddany ojcu walczącemu w Powstaniu Warszawskim oraz wolności. (Senator John McCain) Piękny hołd dla siły ludzkiego ducha. (Dr Henry Kissinger, były Sekretarz Stanu USA) To niezwykła historia o przetrwaniu oraz czystej odwadze. (Generał Tommy Franks, emerytowany dowódca armii USA) Jeden z wielkich polskich skarbów został w końcu odnaleziony. Ryszard Cosby i jego powstańczy towarzysze są prawdziwymi bohaterami w naszej historii walki o wolność. Bez ich odwagi Solidarność nigdy nie odniosłaby ostatecznego zwycięstwa. (Lech Wałęsa, były Prezydent Polski) Lektura obowiązkowa dla wszystkich rodzin... To wciągająca i inspirująca historia córki, której w końcu udaje się poznać swojego ojca.(Kathleen Kennedy Townsend, córka Roberta F. Kennedyego)
Wspomnienia z Powstania Warszawskiego przedstawiające codzienność pełną dramatyzmu, krwi i śmierci, nawet wtedy, gdy nie walczyło się z bronią w ręku. Wstrząsająca relacja o życiu i walce młodej dziewczyny służącej jako łączniczka kwatermistrzostwa. Plastyczne opisy wypraw po żywność na przedpole pod ostrzałem artylerii, ewakuacji szpitala czy przedzierania się z meldunkami w pobliżu wroga. Pasjonująca lektura, którą czyta się jednym tchem.
Czarni myśliwi - recydywiści i kłusownicy, którym Himmler osobiście proponuje wolność w zamian za polowanie na ludzi na terenach okupowanych. Człowiek przystępujący do tej faustowskiej umowy to Oskar Dirlewanger, doktor politologii, ochotnik z czasów pierwszej wojny światowej, sadysta skazany za gwałt na nieletniej.
Dla czarnych myśliwych wojna oznacza polowanie na partyzantów, ale zajmują się także dozorowaniem polskich Żydów w obozach i uczestniczą w tłumieniu powstania warszawskiego. Ludzie z jednostki specjalnej dokonują rzezi, gwałtów, grabieży na taką skalę, że same zwierzchnictwo SS wszczyna w tej sprawie dochodzenie.
Dwieście białoruskich wiosek znika z powierzchni ziemi, w Warszawie z rąk czarnych myśliwych giną tysiące ludzi. Żołnierze Dirlewangera wyróżniają się okrucieństwem w czasie rzezi Woli.
Napisana na podstawie materiałów z archiwów niemieckich, rosyjskich i polskich praca Christiana Ingrao stanowi pierwsze całościowe opracowanie na temat kłusowników Hitlera.
"Powstanie warszawskie pozostaje zbrodnią nieukaraną. Prawie żaden z odpowiedzialnych za ludobójstwo w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 roku nie został za to skazany. Teraz niemal we wszystkich przypadkach jest już za późno. Ale nie jest za późno na pamięć, dokumentację, analizę. Monografia jednego z najbardziej przerażających i odrażających oddziałów II wojny światowej, brygady Dirlewangera , uzupełnia istotną lukę w naszej wiedzy i pamięci. W sposób systematyczny i szczegółowy, a przez to - niezwykle wstrząsający i autentyczny - autor ukazuje w niej mechanizmy totalitarnej machiny zagłady". (Jan Ołdakowski)
"Ta książka wchodzi pod skórę. Irytuje, boli, uwiera. Prawie na każdej stronie mierzymy się z ogromem zła i cierpienia, czujemy dreszcz przebiegający po plecach. Ale trzeba ją przeczytać. Bo trzeba skonfrontować się z historią, o której tak łatwo potrafimy zapomnieć". (Angelika Kuźniak)
"Książka straszna, pasjonująca, bo niesłychanie niewygodna". (Thomas Wieder, "Le Monde des Livres")