Seria POLSCY SUPERBOHATEROWIE opowiada o niezwykłych Polkach i Polakach - ludziach mądrych i odważnych. Jak żyli i pracowali? O czym marzyli i co osiągnęli? Co im zawdzięczamy? Może chcesz być jak... Maria Skłodowska-Curie.
Urodziła się w Warszawie. W domu nazywano ją pieszczotliwie Anciupecio. Kiedy usiadła w szkolnej ławce, okazało się, że jej największą pasją są. fizyka i chemia. Marzyła o pracy naukowca. W jej czasach - w Polsce rządzonej przez zaborców - kobiety nie mogły studiować. Dlatego wyjechała do Paryża, na uniwersytet, tam później pracowała w laboratorium i założyła rodzinę. Dwukrotnie sięgnęła po najwyższy laur dla naukowca - Nagrodę Nobla. Szanowała Francję, swoją nową ojczyznę, gdzie mogła spełniać marzenia, ale wciąż pamiętała o Polsce, gdzie był jej rodzinny dom. Dzięki jej staraniom powstał w Warszawie Instytut Radowy - nowoczesna placówka, w której odkrycia naukowe Marii Skłodowskiej-Curie wykorzystywano do tego, by leczyć ludzi. Bo Maria zawsze wierzyła, że nauka jest czymś pięknym, czymś, co powinno służyć człowiekowi.
Detektywistyczna intryga i porywająca przygoda! Życie 13-letniej Lily znalazło się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Jej ojciec - słynny wynalazca i podróżnik, zaginął nagle podczas rutynowego lotu sterowcem, a w ciemnościach czają się tajemnicze srebrnookie postacie. Kim są i czego mogą chcieć? Lily w towarzystwie przyjaciół - Roberta, syna zegarmistrza, oraz Malkina, mechanicznego lisa - przekracza próg innego, mrocznego świata. Wkrótce przekona się, że życie może zmienić się w ułamku sekundy, a ci, którzy byli najdrożsi jej sercu, mogą to serce najboleśniej złamać. Dreszcz emocji, detektywistyczna intryga i precyzyjnie skonstruowane zagadki - wszystko znajdziesz w tej porywającej wiktoriańskiej przygodzie!
UWAGI:
Na okładce: Cudowny świat, utkany z misternych szczegółów, niczym mechanizm zegarka. Oznaczenia odpowiedzialności: Peter Bunzl ; [tłumaczenie Tomasz Illg].
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Na stronie tytułowej: Notatki na marginesie, cytaty, które warto znać, streszczenie. Indeks. Oznaczenia odpowiedzialności: Adam Mickiewicz ; opracowała [>>] Barbara Włodarczyk ; [ilustracje Jolanta Adamus Ludwikowska].
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Na kartę 017605 od dnia 2020-09-03 Przetrzymana termin minął 2020-10-05
Walka o wolność - 10 opowiadań z czasów rozbiorów to czwarta książka z serii Zdarzyło się w Polsce. W pięciu tomach współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, ukazali węzłowe punkty polskich dziejów widziane oczami zwyczajnych ludzi: mieszkańców miast, dworów i wsi - naszych przodków. Za ich sprawą czytelnik Walki o wolność przeniesie się w czasy, gdy Polska została wymazana z mapy Europy, lecz wciąż żyła w sercach ludzi, będzie towarzyszył Napoleońskim żołnierzom, powstańcom styczniowym i rewolucjonistom. Usłyszy pierwszy koncert ośmioletniego Fryderyka Chopina, zobaczy Adama Mickiewicza piszącego Dziady i Marię Skłodowską walczącą o prawo do edukacji kobiet.
Książki z tej serii dedykujemy tym, którzy cenią i lubią historię, oraz tym, którzy. za nią nie przepadają! Dzięki nim przekonają się, że historia Polski jest barwna i ciekawa, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i trzymających w napięciu, dramatycznych wydarzeń. [autorzy]
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła ; ilustrował Mikołaj Kamler.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Wyrusz z Profesorem Niczego w szaloną podróż przez epoki literackie i przekonaj się, że mogą być znacznie ciekawsze, niż ci się wydaje! W tej całkowicie (bez)użytecznej i kompletnie śmiesznej książce Profesor Niczego: * odsłonił kulisy legendarnego beefu Mickiewicza i Słowackiego * pokazał, że Schopenhauer i Kurt Cobain mają wiele wspólnego * zebrał cytaty ze starożytnych filozofów, napisał wiersz, omówił jedną z najbardziej olewanych lektur szkolnych. Po raz pierwszy na liście lektur nieobowiązkowych pojawia się coś tak wesołego!
Na stronie tytułowej pseudonimy autora, nazwa: Bartłomiej Szczęśniak w copyright. Bibliografia na stronach 311-312. Oznaczenia odpowiedzialności: Mieciu Mietczyński.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni